|

Солетерапія: спелеотерапія, галотерапія (соляна кімната)

Соляна кімната

Шалений темп життя, постійні стреси, погіршення екологічної ситуації та  інші фактори, змушують людей шукати все нові методи лікування з новітніми  хворобами та недугами. Одним з таких методів є солетарапія: різновидами якої є спелеотерапія та  галотерапія. Солетерапія – лікування та оздоровлення сіллю. Спелеотерапія – це (грец. speleon – печера, therapia – лікування) – не медикаментозний спосіб лікування. Суть методу полягає в лікуванні що зумовлено  перебуванням протягом тривалого часу  в умовах своєрідного мікросередовища печер, гротів, соляних копалень, шахт. Спелеотерапія застосовується для лікування хворих з бронхіальною астмою та іншими захворюваннями органів дихання, гіпертонічною хворобою, захворюваннями суглобів. Галотерапія – це методика, завдяки якій відтворюється штучним чином мікроклімат, схожий з підземними соляними печерами, копальнями, шахтами. Даний метод заснований на цілющих властивостях солі. Соляна кімната  –  Це спеціально обладнане приміщення, призначене для проведення процедур галотерапії.

Історія виникнення. Від спелеотерапії до галотерапії (соляна кімната)

Метод лікування шляхом довготривалого перебування в мікрокліматі печер або ж соляних копалень  відомий вже більше 2500 років, завдяки виявленим соляним термам на Сицилії. Спелеотерапія ж як метод лікування  йде углиб століть, наприклад в стародавніх епосах Індії описується, як воїни відновлювали свої сили в оточенні підземних соляних гротів.

Соляна кімната

На європейському континенті, Польща – країна, яка вперше почала застосовувати “соляне” лікування (спелеотерапія). Уже в  середині ХІХ столітті промисловий терапевт Ф. Бочковський зробив відкриття. Він помітив, що з шахтарів, які працюють в соляній шахті “Величко” біля Кракова зовсім немає хворих на астму.Тут же, з часом було закладено вперше в Європі “легеневу солелікарню”. Уже в  1960 році Країну відвідали науковці та чиновники із Закарпаття. Що призвело до відкриття у 1968 році в соляній шахті № 8 сел. Солотвино лікувального відділення із  застосовуванням спелеотерапії. Ефект був колосальним!  Після підтвердження позитивних результатів в селі Солотвино будуюсь окрему лікарню. Будівництво завершено в 1980 році. на чолі з відомим лікарем  ученим, доктором медичних наук, професором Михайлом Торохтіним. Наукові дослідження Михайла Торохтіна призводять до того,  що спелеотерапія, з часом,  виділяється в новий фізіотерапевтичний напрямок. Природний мікроклімат соляних шахт дозволяє ефективно проводити лікування хворих  застосовуючи такий метод, як спелеотерапія. До характерних властивостей кліматичного середовища солотвинських шахтможна віднести: за температури повітря 23-24 градуси Цельсія досить низька відносна вологість – 30 – 40 об.%;  іонізація повітря – 9000 – 10000 негативних частинок в кубічному сантиметрі повітря;  відсутність патогенних мікроорганізмів та алергенів.  Присутній  аерозоль NaChl  з дисперсністю аерозольних частинок 3 – 5 мікрон; концентрація активної речовини  становить 2 – 5 мг/м куб.-повітря; Дослідження показали, що основним лікувальним фактором, є найдрібніші частинки кам’яної солі в повітрі – тобто, аерозоль солі.

Соляна кімната

Пошук шляхів до відтворення штучного лікувального мікросередовища соляних печер призводить до того, що у же через 5 років після відкриття першого відділення де застосовувалася солетерапія  будується, одна з  перших в світі,  галокамера (соляна кімната),  з аналогічним мікрокліматом підземного відділення лікарні в с. Солотвино. Дослідження підтвердили, що штучно модульоване середовище є аналогічне  природному, що дало можливість розповсюдити і широко впровадити такий метод лікування, як галотерапія, впровадження якого не залежало від пори року, погодних,  кліматичних та інших факторів навколишнього середовища.

Галотерапія – переваги перед спелеотерапією.

Гідною альтернативою оригінальної спелеотерапії, на сьогоднішній день, є штучно відтворений мікроклімат  соляних шахт в поєднанні  лікувальним середовищем сухого соляного аерозолю певної концентрації (14-16 мг / куб метр) крім того, навіть має ряд переваг. Для лікування в соляній кімнаті (спелеокамері) суттєво звужено протипоказання та обмеження за віком адже в соляні шахти, що знаходяться на глибині 300 м  із зрозумілих причин, не допускають сердечників, вагітних та маленьких дітей.

Соляна кімната

До  головних переваг лікування у соляній кімнаті (галотерапія),  разом з можливістю відтворення лікувальної середовища в будь-якому місці,  можливість управління деякими істотними параметрами штучного мікрокліматичного середовища, що дає можливість значно підвищити  ефективність лікування та істотно розширити перелік медичних показань для її застосування і, звичайно ж,  коригуючи середовище, можна направляти вплив (галотерапії) на строго певні механізми патогенезу захворювання, з індивідуалізацією впливу, стосовно патології у конкретного  хворого (Торохтін М.Д. Мікрокліматотерапія. / Торохтін М.Д. – журнал” Вісник фізіотерапевта “серпень 2008, № 3 (4))

Соляна кімната (галотерапія). Лікувальні властивості

Єдиним, легальним, науково обгрунтованим в Україні методом галотерапії   є лікування в середовищі сухого аерозолю NaCl з достатньою терапевтичною концентрацією.

Головним лікувальним фактором спелеотерапії є сіль, або NaCl, її найдрібніші частинки розміром 1-5 мікрон. Саме найдрібніші частинки солі проникають у найвіддаленіші відділи бронхіального дерева, та надають, бронходренажну, протизапальну, імуномодулюючу дію на респіраторний тракт що опосередковано покращує загальний захист організму. Поліпшення дренажної функції і зменшення запалення дихальних шляхів сприяють зниженню гіперреактивності і зменшенню бронхоспастичного компонента.

Соляна кімната

Інші фактори спелеотерапії та галотерапії – певна температура і вологість повітря, легкі негативні аероіони хоча і значущі, але мають допоміжне значення. А головний лікувальний чинник усіх існуючих підземних соляних печер, де працюють спелеолікарні  – це повітря, що містить сольовий аерозоль. Тому і в приміщеннях, призначених для лікування, (соляна кімната) перш за все, повинно відтворюватися повітряне середовище, що містить частинки солі. Фактично застосування відтвореного мікроклімату в приміщенні є методом аерозольної терапії з використанням природного фактора. На  даний час цей метод відносять до розряду методів фізіотерапії, відновлювальної медицини. Інші параметри повітряного середовища (аероіони, температура, вологість і ін) є допоміжними. Досвід застосування галотерапії в практичній медицині підтвердив високу ефективність штучного галоаерозоля, створюваного в галокамері (соляній кімнаті). Лікування бронхіальної астми, хронічного бронхіту, обструктивного бронхіту, хронічного гаймориту, сезонної алергії, алергічного і вазомоторного риніту в умовах соляної кімнати (галокамери) досить ефективно, що переконливо доведено, науково обгрунтовано, підтверджено практичним досвідом роботи і зараз вже не обговорюється. Позитивні результати лікування відзначені у 80% хворих (95% дітей) з різними варіантами бронхіальної астми, хронічного бронхіту, гострого бронхіту, із захворюваннями верхніх дихальних шляхів. Галотерапія достовірно знижує бронхіальний опір у хворих бронхіальною астмою та хронічним обструктивним бронхітом. Результати досліджень свідчать про позитивний вплив соляного лікування на стан  клітинного імунітету у хворих на бронхіальну астму. Галотерапія покращує реологічні властивості бронхіального вмісту, сприяє нормалізації мукоциліарного кліренсу. Аерозоль хлориду натрію відновлює кількість натрію хлориду в бронхіальному секреті до рівня, необхідного для нормального функціонування миготливого епітелію бронхів. Сольові кімнати застосовуються для:

  • загальної реабілітації і оздоровлення організму;
  • очищення й лікування дихальних шляхів;
  • оздоровлення системи кровообігу і лімфотоку;
  • сприяння виведенню шлаків;
  • стабілізації обмінних процесів;
  • отримання косметологічного ефекту, омолодження, лікування захворювань шкіри, профілактики целюліту;
  • внутрішнього оздоровлення та релаксації;
  • досягнення антистресової і антидепресивної ефекту;
  • для лікування всіх видів алергії і її профілактики.

Галотерапія – протипоказання

За 1 сеанс спелеотерапії в шахті, або в соляній кімнаті з сухим соляним аерозолем у внутрішнє середовище організму розчиняється і потрапляє близько 150 міліграмів солі, що (1/50 добової дози, одержуваної з їжею). Така кількість солі ніякого навантаження на організм не несе, ні на організм вагітної, або хворого із захворюваннями нирок, або онкохворого. Адже у внутрішньому рідкому середовищі кожного людського організму постійно присутньо 0,9% солі (NaCl) і, скажімо, при об’ємі крові 5 літрів кількість хлориду натрію в ньому – 45 грам, або 45000 міліграмм. Враховуючи все це можна зазначити, що для спелеотерапії (галотерапії) в наземних умовах протипоказання практично відсутні, завинятком  таких випадків як:

  • кровохаркання і схильність до нього;
  • виражене загострення захворювань бронхолегеневої системи;
  • грип, ГРВІ з високою інтоксикацією й лихоманкою ;
  • перенесений туберкульоз легенів із залишковими багатофункціональними змінами;
  • перенесений абсцес легені із залишковими явищами;
  • хронічна коронарна недостатність;
  • емфізема, дифузний пневмосклероз з ознаками ХЛІ III ступеня;
  • гіпертонічна хвороба II Б і III стадії;
  • гострі та хронічні захворювання нирок;
  • підозра або ж наявність  новоутворення;
  • будь-яка виражена патологія; Галотерапія (соляна кімната) також протипоказана пацієнтам, які хворіють клаустрофобією.

Чому саме Соляна кімната в комплексі “Трембіта”?

Соляна кімната

У Соляній кімнаті комплексу “Трембіта” реалізовані три найважливіших для успішного застосування галотерапії принципи:

  1. Призначення пацієнтові необхідної концентрації сольового аерозолю проводить лікар–спеціаліст.
  2. Частина респираторної фракції аерозолю (0,5-5 мкм) перевищує 95%.
  3. Задана концентрація підтримується автоматично протягом усього сеансу.

Крім того,  галокамера (соляна кімната) в нашому комплексі  суттєво відрізняються від попередніх поколінь  низьким рівнем шуму, естетичністю облаштування, високим ступенем електробезпеки.Остерігайтеся непрофесійних соляних кімнат – у приміщеннях, де не створюється необхідний рівень сухого сольового аерозолю, не відбувається очищення повітря, і пацієнти під час процедури піддаються ризику інфекційної контамінації, пов’язаної з накопиченням продуктів, що видихається і виділень дихальних шляхів. Ця проблема виникає і при розпиленні вологого сольового аерозолю, який не володіє бактерицидною активністю.