|

Термальні води Закарпаття

Термальні води (від грецького Thérme – жар,тепло), підземні води, що мають температуру 20°С і вище. Лікувальні властивості термальних вод застосовують ще з часів Римської імперії, адже велика кількість громадських купалень розміщувалася саме на таких джерелах. І набагато раніше перед тим, як вчені почали вивчати склад термальних вод, було помічено, що вода конкретного джерела допомагає в лікуванні певних хвороб. Термальні мінеральні джерела умовно підрозділяються на теплі (20-37°C), або гарячі (37-50°C) і дуже гарячі (50-100°C). Термальні води закарпаття за температурою коливаються від 30°С до 80°С. Будь-який вид термальних вод має поизитивний вплив на самопочуття людини, але ефект сильніше, якщо джерело містить натрій, бром, йод, криптон, кальцій, магній, хлор, вольфрам та інші мінеральні та біологічно активні речовини.

На даний момент на території Закарпаття можна виділити три осередки, де можна пройти курс лікування термальними водами:

 • Хустський район, село Велятино Туристичний комплекс “Теплі води”
 • Термальні води с. Берегово
 • Термальні води с. Косино

Кожне з даних джерел має свій хімічний склад та відповідно застосовується для лікування окремих захворювань.

Туристичний комплекс “Теплі води” село Велятино

Історія “Теплих вод” налічує уже понад 2 десятиліття, ще в 1990 році коштами колгоспу, на базі термального джерела під горою Олексинець, збудовано (профілакторій) туристичний комплекс “Теплі води”. Який відразу почав користуватися неабиякою популярністю серед місцевого населення. Лікувальні властивості джерела були настільки вражаючими, що сюди починають з’їжджатися люди не тільки з району та області а й з усієї України та навіть із закордону.

Найперше, чим термальні води Велятина, привертають увагу – це підвищеним вмістом брому та йоду (бром має сильно заспокійливі властивості на людське тіло). Воду отримують зі свердловини, глибиною близько кілометра, при температурі від +40 до +60 градусів за Цельсієм. Перед безпосереднім використанням у процедурах її охолоджують до прийнятної, для людського тіла, температури (30-38 градусів цельсія). Мінералізація Велятинської «води» складає близько 100 грам на літр, якщо наприклад морська вода має всього три грами на літр води.

На сьогодні туристичний комплекс “Теплі Води” пропонує лікувальні ванни з термальної, борної, бромно-хлоридно-натрієвої води з підвищеним вмістом йоду з Велятинського джерела, а також в останні роки побудовані три басейни з термальною водою, які користуються неабиякою популярністю.

Велятино “Теплі Води”- ціни (термальні басейни) (з 01.10.2022 по 15.12.2022)

Категорії Економ Стандарт Стандарт+ Безліміт
Дорослі 200 грн 250 грн 300 грн 450 грн
Діти (зріст до 140 см) 100 грн 100 грн 100 грн 200 грн
Діти інваліди (до 18 років) 50 грн 50 грн 50 грн 200 грн
Діти ДЦП (до 18 років) Безкоштовно Безкоштовно Безкоштовно Безкоштовно
Пенсіонери (до 60 р.); Інваліди I-II гр.; Учасники бойових дій (не АТО); Інваліди війни 200 грн 200 грн 250 грн 450 грн
Учасники АТО та ветерани ВВВ 100 грн 100 грн 100 грн 100 грн
Ванни (інд. процедура трив. 15хв) 200 грн - - -
Діти віком до 3-х років Безкоштовно Безкоштовно Безкоштовно Безкоштовно
Дорослі 200 грн
Діти (зріст до 140 см) 100 грн
Діти інваліди (до 18 років) 50 грн
Діти ДЦП (до 18 років) Безкоштовно
Пенсіонери (до 60 р.); Інваліди I-II гр.; Учасники бойових дій (не АТО); Інваліди війни 200 грн
Учасники АТО та ветерани ВВВ 100 грн
Ванни (інд. процедура трив. 15хв) 200 грн
Діти віком до 3-х років Безкоштовно
Дорослі 250 грн
Діти (зріст до 140 см) 100 грн
Діти інваліди (до 18 років) 50 грн
Діти ДЦП (до 18 років) Безкоштовно
Пенсіонери (до 60 р.); Інваліди I-II гр.; Учасники бойових дій (не АТО); Інваліди війни 200 грн
Учасники АТО та ветерани ВВВ 100 грн
Ванни (інд. процедура трив. 15хв) -
Діти віком до 3-х років Безкоштовно
Дорослі 300 грн
Діти (зріст до 140 см) 100 грн
Діти інваліди (до 18 років) 50 грн
Діти ДЦП (до 18 років) Безкоштовно
Пенсіонери (до 60 р.); Інваліди I-II гр.; Учасники бойових дій (не АТО); Інваліди війни 250 грн
Учасники АТО та ветерани ВВВ 100 грн
Ванни (інд. процедура трив. 15хв) -
Діти віком до 3-х років Безкоштовно
Дорослі 450 грн
Діти (зріст до 140 см) 200 грн
Діти інваліди (до 18 років) 200 грн
Діти ДЦП (до 18 років) Безкоштовно
Пенсіонери (до 60 р.); Інваліди I-II гр.; Учасники бойових дій (не АТО); Інваліди війни 450 грн
Учасники АТО та ветерани ВВВ 100 грн
Ванни (інд. процедура трив. 15хв) -
Діти віком до 3-х років Безкоштовно

Пакет сімейний одного дня (пакет діє для дітей зростом до 140 см)
2-є дорослих і 1-а дитина – 950 грн;
2-дор. і 2-є дітей – 1000 грн;
2-є дор. і 3-є дітей – 1050 грн.

Адреса: Закарпатська обл., Хустський р-н, с.Велятино, вул.Санаторна 2, Туристичний комплекс “Теплі води”
Графік роботи: з 9.00 до 20.00 за київським часом. Без вихідних

Курс лікування складає 10-15 процедур при температурі плюс 30-38 градусів по Цельсію, тривалістю від 15 до 25 хвилин. Відвідувачі, що приїжжають на лікування в Туристичний комплекс “Теплі води”, як правило проживають, в приватному секторі, або ж в Оздоровчому комплексі ТРЕМБІТА.
Актуальні ціни за проживання, у нас можна переглянути, тут. В приватному секторі ціни коливаються від 100 грн. за особу до 150.


Між ОК “Трембіта” та туристичним комплексом “Теплі води” курсує маршрутка (відстань 3км).

Про якість термальних вод в селі Велятино можна судити з висновку Одеського науково-дослідницького інституту курортології.

Попередній бальнеологічний висновок на вуглекислу термальну мінеральну воду, розкриту свердловиною 14-т в с. Велятино, Хустського району, Закарпатської області

Свердловиною 14-т, пробуреної до глибини 1002 м. в неогенових відкладеннях Закарпатського прогину розкриті термальні вуглекислі розсоли. Дебит свердловини близько 100 м3 на добу на самовиливі (термогазиліфт). Хімічний склад води хлоридно натрієвий. Мінералізація 84-110 г / л, рН 6,65, температура 60 градусів Цельсія. Медичними показаннями для лікування мінеральною водою свердловини 14-Т при зовнішньому застосуванні у вигляді ванн є:

 • Хвороби органів руху і опори. Артрити і поліартрити (ревматоїдний, ревматичний, бруцелезний, гонорейний та ін) запальні захворювання хребта (анкілозуючий спондилоартрит, спондиліти та ін) дегенеративно-дистрофічні захворювання суглобів і хребта (деформуючі остеоартрози, спондильоз спондилоартрози, остеохондрози і ін .) захворювання періартікулярних тканин (періостіти, тендовагініти, бурсити ..) захворювання м’язів (міалгії, міозити ..), стан після травми і пошкоджень суглобово-м’язового апарату.
 • Хвороби нервової системи. Хвороби і наслідки травм периферичної нервової системи (радикулоневрити, плексити, радикуліти, поліневрити, солярита, гліоніти та ін.) та центральної нервової системи (залишкові явища менінгіту, травм спинного та головного мозку, арахноідітів та ін.)
 • Хвороби порушення обміну речовин і ендоікринної системи. Ожиріння, подагра, цукровий діабет, сечокислий діатез, гіпотеріоз та ін.
 • Хвороби серцево-судинної системи, міокардичний кардіосклероз, недостатність мітрального клапана, початкові появи гіпертонічної хвороби серцево-судинної системи: міокардіческій кардіосклероз, недостатність мітрального клапана, початкові прояви гіпертонічної хвороби, гіпотонічна хвороба, облітеруючі захворювання периферичних судин, пост тромбофлебітичний синдром, варикозне розширення вен та ін.
 • Хвороби гінекологічні. Хронічні сальпінгіти та еофаріти, параметрити і пепемітрити, безпліддя.
 • Хвороби пов’язані з захворюваннями органів дихання. Захворювання не туберкульозного характеру, бронхіальна астма без періодичних важких нападів, емфізема легенів без вираженого кардіопульмонального синдрому.


Дебіт свердловини дозволяє повністю забезпечити добову потребу водолікарні.

Директор інституту, професор Г.А. Горчакова; Керівник відділу вивчення мінеральних вод і лікувальних грязей, старший науковий співробітникА.А. Колесникова; Старший науковий співробітник, кандидат медичних наук Г.С. Попик

Термальні води в місті Берегово


Басейн з термальною мінеральною водою функціонує на території учбово-спортивної бази «Закарпаття», відкритої ще в далекому 1967 р. Розташована база на перехресті вулиць Корятовича та Мукачівської. Заповнюється басейн з гейзера глибиною 1080 м, кремнієво-азото-вуглекисло-хлоридно-натрієвими водами високої мінералізації, що сприяє знищенню більшості хвороботворних мікробів. Вода не фільтрується, і тому є каламутна, (брудно-коричневого кольору), в будь-який час року температура води складає близько + 50 ° С, але в басейні охолоджується до +33 ° С. Лікарі не рекомендують перебувати у воді більше 2-х годин на добу – це може призвести до втрати свідомості. Але короткострокове перебування у воді термального джерела, призводить до позитивних наслідків.

Медичними показаннями для лікування мінеральною водою, з термального джерела в місті Берегово, при зовнішньому застосуванні у вигляді ванн є:

 • захворювання опорно-рухового апарату
 • серцево-судинні захворювання
 • урологічні
 • гіпертонія
 • захворювання нервової системи

Дані термальні води вважаються дуже корисними для покращення загального самопочуття людини, подібні, за хімічним складом, водні джерела, знаходяться в Ісландії та Сахаліні.

Берегівський термальний басейн відкритий, купатися в ньому можна круглий рік. Поряд з основним басейном є невеликий басейн для дітей. Температура води цілий рік тримається десь на рівні +36°С. Вода в басейні високої мінералізації, за хімічним складом, кремениста термальна хлоридно-натрієва азотно-вуглекисла.

Термальні води в селі Косино


Термальні води в селі Косино, за складом, є унікальними не тільки в Україні, але й у всій Європі за виключенням води, якою лікуються у всесвітньо відомому санаторію «Гайдусобосло» (Угорщина).

За хімічним складом, термальні води в селі Косино відноситься  до високо термальних хлоридно-натрієвих вод, середньої мінералізації. Термальна вода у басейнах Косино має жовто-коричневий колір. На виході із свердловини температура води складає 38—40, але це уже результат охолодження, хоча фактична її температура 60—80 градусів цельсія. Медичними показаннями для лікування мінеральною водою, з термального джерела в селі Косино, при зовнішньому застосуванні у вигляді ванн є:

 • Захворювання опорно-рухового апарату, наслідки травм кісток та м’язів
 • Серцево-судинні захворювання
 • Захворювання нервової системи
 • Шкірні захворювання

За допомогою своїх унікальних властивостей вода також допомагає виводити солі з  нирок. Температура води в термальних басейнах коливається від 35 до 41 градусів цельсія. На території діють чотири басейни, 2 з прісною водою, 2 з термальною.