|

Ультразвукова терапія. Особливості та лікування

Ультразвукова терапія

Про існування ультразвукових хвиль учені дізналися досить давно, але їх практичне застосування в науці та техніці почалося відносно недавно. Зараз ультразвук широко використовують в медицині та промисловості.

Ультразвук це унікальниий фізичний фактор, який здійснює мікромасаж тканин та клітин людського організму, що збільшує швидкость протікання певних біохімічних реакцій. Такий вплив володіє яскраво вираженою протинабряковою та протибольовою дією.

Ультразвукова терапія – це метод терапії, який заснований на дії на тканини високочастотних звукових коливань з частотою, вище межі чутності вуха людини. У терапевтичній практиці використовують ультразвук в діапазоні частот 800-3000 кГц. Під впливом ультразвуку відбувається активізація клітинного обміну і лімфодренажу. Застосовують вплив ультразвукових коливань неприривно або ж в імпульсному режимі.

Даний вид терапії є одним з найбільш делікатних і приємних в естетичній медицині. Відчуття при її проведенні нагадують легкий масаж, під час якого лікар водить маніпулою по тілу пацієнта. Водночас, ультразвукові хвилі можуть проникати глибоко в дерму, на глибину до 5 см всередину тканин, і там надавати свою лікувальну дію. І хоча сам ультразвук не сприймається людиною ні на слух, ні візуально, результати від його впливу видно практично після першої ж процедури.

Необхідно також розуміти, що ультразвукова терапія найбільш ефективна при корекції естетичних недоліків у їх початковій стадії, при неяскравій вираженості проблем. Так, наприклад, лікування яскраво вираженого целюліту, лікар вам, швидше за все, порадить поєднати з курсом озонотерапії, мезопроцедурамі, обгортаннями, вакуумним масажем і т.п. У кожному конкретному випадку лікар визначить необхідний саме вам перелік процедур, щоб ви могли досягти оптимального результату в найкоротші терміни.

Ультразвук має на організм механічну, фізико-хімічну і слабку теплову дію.

Ультразвукова терапія

Механічна дія ультразвуку, обумовлена змінним акустичним тиском, викликає мікровібрацію, своєрідний «мікромассаж» тканин, що призводить до зміни функціонального стану клітин: підвищується проникність клітинних мембран, посилюються процеси дифузії і осмосу, змінюється кислотно-лужну рівновага, просторове взаємовідношення субмікроскопічних структур в клітці.

Термічна дія ультразвуку пов’язана, з одного боку, з переходом механічної енергії в теплову, а з іншого – інтенсифікацією біохімічних процесів. Ендогенне тепло, що утворюється в тканинах, поширюється нерівномірно, воно більше проявляється в щільних тканинах і верхніх шарах. Підвищення температури в тканинах сприяє розширенню кровоносних і лімфатичних судин, зміни мікроциркуляції. У результаті цього активуються тканинні обмінні процеси, проявляється протизапальна і розсмоктуюча дія ультразвуку.

Фізико-хімічна дія ультразвуку пов’язана з просторовою перебудовою внутрішньоклітинних молекулярних комплексів. Підвищується інтенсивність тканинних окислювально-відновних процесів, активність ряду ферментів, збільшується мітотична активність клітин, в тканинах відбувається утворення біологічно активних речовин-гепарину, гістаміну, серотоніну та ін.

Механізм терапевтичної дії ультразвукових хвиль досить різноманітний та різносторонній. Він складається як з місцевих та і загальних реакцій. Ці реакції розвиваються пофазно і відрізняються тривалою післядією .

При правильному дозуванні ультразвук надає болезаспокійливу, розсмоктуючу, протизапальну, спазмолітичну, фібринолітичну дію . Під його впливом прискорюються регенеративні та репаративні процеси, підвищується збудливість нервово-м’язового апарату, посилюється провідність імпульсів по периферичному нервовому волокну, активується передача нервових імпульсів в симпатичних гангліях, поліпшується трофічна функція тканин.

Показання до застосування ультразвукової терапії

Діапазон впливу ультразвуку на організм людини дуже широкий, що визначає можливості його використання в лікуванні різних захворювань.

    Показаннями для ультразвукової терапії є захворювання:

  • опорно-рухового апарату (артрити, артрози, ревматоїдний артрит)
  • травми і захворювання периферичної нервової системи
  • захворювання органів травлення (виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки)
  • очей (кон’юнктивіт, кератити)
  • ЛОР-органів (тонзиліти, фарингіти)
  • урологічні (простатити)
  • гінекологічні (сальпінгоофорити)
  • стоматологічні (пародонтоз) і деякі хвороби шкіри

Протипоказання до застосування ультразвукової терапії

    До числа приватних протипоказань для ультразвукової терапії відносяться:

  • ішемічна хвороба серця з явищами стенокардії та аритмії
  • гіпертонічна хвороба II – III стадії
  • тромбофлебіт
  • не рекомендують призначення цієї процедури дітям до 3-5 років , а також вплив ультразвуком на чутливі росткові зони кісток у дітей

[:uk]

[:]