|

Хронічний бронхіт

Хронічний бронхіт – це хронічне дифузне (розповсюджене) запальне захворювання бронхів, яке супроводжується постійним кашлем з виділенням харкотиння не менше 3-х місяців на рік протягом 2-х і більше років. При хронічному бронхіті вказані симптоми не пов’язані з будь-якими іншими захворюваннями бронхолегеневої системи, верхніх дихальних шляхів або інших органів і систем. Розвиток хронічного бронхіту зумовлений із тривалим подразненням повітроносних шляхів шкідливими агентами. Захворювання характеризується пошкодженням цілісності та функції слизової оболонки бронхів, розвитком запального процесу з переходом на більш глибокі шари бронхіальної стінки, порушенням очисної функції бронхів,періодичним кашлем з відходженням мокротиння та можливо і задухою. Для того, щоб виник хронічний бронхіт, мають бути присутні зовнішні та/або внутрішні фактори ризику. До зовнішніх факторів відносять:

  • тютюнопаління,
  • вдихання кислот та лугів,
  • вплив гарячого та холодного повітря,
  • алергія,
  • вплив інфекційних збудників.

Внутрішні фактори, що сприяють виникненню хронічного бронхіту:

  • часті захворювання ротоглотки, синусити,
  • порушення роботи нервової системи,
  • порушення на рівні імунної системи,
  • неповноцінне функціонування дихальної системи в цілому.

Осовними симптомами хронічного бронхіту є:

  1. Кашель;
  2. Виділення харкотиння;
  3. Відчуття дискомфорту при диханні;
  4. Задишка.

Крім основних симптомів, при хронічному бронхіті пацієнти скаржаться на загальну слабість, пітливість, підвищення температури тіла, зниження працездатності чи успішності в школі, блідість шкіри. Основним симптомом захворювання є кашель. Він може бути сухим, малопродуктивним, та найчастіше хворих турбує вологий кашель з виділенням харкотиння різного характеру (водянисте, слизове, гнійне і т.д.). На початку захворювання кашель виникає здебільшого вранці, після пробудження. Вдень пацієнти починають кашляти після фізичного навантаження, під впливом посиленого дихання, при виході на вулицю в сиру пору року, на холод. Задишка появляється на більш пізніх етапах хвороби. На початкових стадіях спостерігається в основному дихальний дискомфорт.

Лікування хронічного бронхіту

    Дане лікування поділяють за стадією розвитку:

  1. Лікування в стадії загострення
  2. Лікування в стадії ремісії.

У стадії загострення призначають противірусні препарати, антибіотики, протизапальні препарати, відхаркувальні, вітаміни. У стадії ремісії хронічного бронхіту, коли хворих не турбують вищевказані симптоми, найважливішим є стимуляція бронхо-легеневої та імунної системи. Застосовують природні імуностимулятори, лікарські рослини, спеціальні вакцини для зміцнення бронхіальної системи. Важливим кроком у лікуванні є інгаляційна терапія, протирецидивне лікування в галокамерах, в умовах штучного мікроклімату кам’яної солі, кліматотерапія, синглетно-киснева терапія та інші.